Monetarna politika, recesija i razvoj

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Moguća stopa promena monetarnih varijabli značajno je veća od mogućih promena realnih varijabli. Recesija traži brza reagovanja i najbrža rešenja obično se pronalaze u okvirima monetarne politike. Međutim, nivo efikasnosti monetarne politike može biti, a najčešće i jeste, nizak. Značaj i domet rezultata monetarne politike u pokušajima izlaska iz recesije srazmeran je nivou razvijenosti zemlje. U trenucima kada se suočavaju sa recesijom, nedovoljno razvijene zemlje svoju antirecesionu politiku treba da temelje na instrumentima fiskalne a ne monetarne politike. Monetarna politika, u sadejstvu sa fiskalnom politikom, na kratak rok, ili u zbiru kratkoročnih vremenskih cegmenata, na dugi rok, treba da obezbedi povoljan ambijent za ostvarenje dugoročnih razvojnih ciljeva.

author  = {D. Veličković and J. Veličković},
  title   = {Monetarna politika, recesija i razvoj},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},
  year    = 2009,