Javno privatno partnerstvo u koncesijama i javnim nabavkama

Autori: Milomir Amović

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Koncesije i javne nabavke u Bosni i Hercegovini uređene su posebnim zakonima, a dosadašnja raksa pokazuje da ovako uređene ove oblasti nisu opravdale očekivanja. Naime u svijetu je u poslednjih petnaestak godina razvijen poseban oblik zajedničkog učešća javnog i privatnog sektora u finansiranju infrastrukture i usluga kroz tzv. Javno-Privatno-Partnerstvo (Pablic Private Partneship – PPP). Evropska Unija je taj model posebno uredila svojim aktima i sve zemlje članice ga uspješno primjenjuju u finansiranju saobraćajne infrastrukture, izgradnji javnih ustanova, izgradnji sportskih i turističkih sadržaja, uređenju i zaštiti okoliša, pružanju javnih usluga i sl. Stoga ovdje izlažemo osnovne aspekte uređenja koncesija i javnih nabavki u Bosni i Hercegovini i Evropsku praksu u ovim oblastima.
Ključne reči: koncesije, javne nabavke, privatni kapital, javno-privatno-partnerstvo

author  = {M. Amović},
  title   = {Javno privatno partnerstvo u koncesijama i javnim nabavkama},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},