Upravljanje rizikom likvidnosti banke sa stanovišta interne revizije

Autori: Mirko Savić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Da bi banka upravljala rizikom likvidnosti mora imati odgovarajuće informacije o svojoj izloženosti i dešavanjima na tržištu. Neophodno je da banka ima internu reviziju koja ima zadatak da analizira, prati, kontroliše i izvještava o riziku likvidnosti. Finansijski pokazatelji predstavljanju osnovu za donošenje odluka o upravljanju rizicima sa kojim se banke susreću u toku poslovanja. Interna revizija na osnovu dobijenih pokazatelja ukazuje menadžmentu banke na visinu izloženosti rizika. Likvidnost za banku je jedan od najvažnijih faktora poslovnog uspjeha, zbog toga je i posebna pažnja posvećena ovom fenomenu.
Ključne reči: likvidnost banke, upravljanje rizikom, interna revizija

author  = {M. Savić},
  title   = {Upravljanje rizikom likvidnosti banke sa stanovišta interne revizije},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},