Etičko ponašanje adolescenata na internetu

Izdanje: Synthesis 2015 - International Scientific Conference of IT and Business-Related Research

DOI: 10.15308/Synthesis-2015-5-9

Link: https://doi.org/10.15308/Synthesis-2015-5-9

Razvoj novih tehnologija, a naročito razvoj informacionih tehnologija, pokreće niz pitanja koja se tiču etike i ističe značaj kompjuterske etike. U radu su prikazani rezultati istraživanja koji se odnose na kompjutersku etiku gde je ispitivano koliko su adolescenti spremni i sposobni da poštuju potrebne standarde zarad očuvanja moralno prihvatljivog ponašanja na internetu, kao i u svakodnevnom životu. Takođe, jedan od ciljeva rada jeste da ispita koliko su oni spremi da se pridržavaju etičkih vrednosti u cilju očuvanja temeljnih vrednosti morala, privatnosti i vlasništva, kao i da analizira socijalni stav učenika prema internetu. Rezultati istraživanja ukazuju na postojanje razlika kod učenika različitog pola kao i na razlike između učenika koji dolaze iz različitih škola, tj. profila za koji se obrazuju.
Ključne reči: etika, kompjuterska etika, moralno vaspitanje, internet.

author  = {I. Nikčević and E. Marković},
  title   = {Etičko ponašanje adolescenata na internetu},
  journal = {Synthesis 2015 - International Scientific Conference of IT and Business-Related Research},
  year    = 2015,