TRENDOVI U OTVORENOM UČENJU NA DALJINU U SVETU I KOD NAS

Izdanje: Sinteza 2014 - Impact of the Internet on Business Activities in Serbia and Worldwide

DOI: 10.15308/sinteza-2014-379-384

Link: https://doi.org/10.15308/sinteza-2014-379-384

Još 1998. godine, moćna Nacionalna fondacija za nauku SAD (National Science Foundation) organizovala je važno savetovanje na Univerzitetu u Majamiju gde su učesnici, između ostalog, definisali faktore koji će biti pokretači promena u 21. veku. Pored tehnologije i promena u poslovnom okruženju na prva dva mesta, na sedmom i poslednjem mestu našlo se obrazovanje i obuka. Postojeća struktura obrazovnog sistema, zaključeno je tada, posebno na univerzitetskom nivou, ocenjuje se kao kruta i nesposobna da se menja u skladu sa zahtevima promenljivog svetskog okruženja. Kao jedna od šest očekivanih promena obrazovnog sistema navedena je promena načina isporuke obrazovanja, u smislu iskorišćavanja prednosti koje donose komunikacione i multimedijalne tehnologije uključujući Internet, za oblikovanje novih načina nastave i novih načina dostavljanja nastavnog materijala studentima.

Ovu tadašnju prognozu danas prepoznajemo kao sistem učenja na daljinu (UND), široko razvijen način transfera znanja u velikom delu sveta sveta, ponajviše baš u SAD. Namera autora je da izloži istorijski razvoj UND, prikaže vrste i oblike učenja na daljinu, kao i načine prenosa informacija u sistemu UND. Data su neka od vodećih rešenja u Evropi i svetu i navedeni problemi na koje se nailazi prilikom uvođenja sistema UND, kao i problemi u praksi. Analizirana je ekonomska i društvena opravdanost ovog modernog modela obrazovanja, kao i mogući dalji trendovi razvoja ove obrazovne tehnologije.
Ključne reči: Internet, Visoko obrazovanje, Učenje na daljinu, Elektronsko učenje, Društvena opravdanost, Trendovi.

author  = {I. Zenović and I. Bagarić},
  title   = {TRENDOVI U OTVORENOM UČENJU NA DALJINU U SVETU I KOD NAS},
  journal = {Sinteza 2014 - Impact of the Internet on Business Activities in Serbia and Worldwide},
  year    = 2014,